Domy z bali w mieście

domy z bali

Domy z bali – czy można budować je w mieście?

Drewniane domy stają się w Polsce coraz bardziej popularne zarówno ze względu na ich unikalny wygląd jak i wartości praktyczne. Nieco mniej rozpowszechnione są tego rodzaju domy Hiszpania. Jako, że główny budulec stanowi tutaj naturalne drewno, zbliżają nas do natury, tworzą specyficzny klimat a poza tym służą naszemu zdrowiu. Domy z bali często kojarzą się z krajobrazem podgórskim albo wiejskim, ponieważ to tam występowały najpowszechniej. Obecnie jednak coraz częściej spotykamy się z nimi na obrzeżach miast, jak również w samych miastach.

Modna konstrukcja domu

Jednym z typów modnych konstrukcji drewnianych są domy z bali. Dawniej kojarzyły się one mieszkańcom miast bardziej z domkami letniskowymi i nadal wspaniale pasują do tej roli, ale też coraz powszechniej wznosi się je jako całoroczne domy drewniane. Do wykonania tego typu konstrukcji wykorzystywane są: jodła, świerk oraz sosna. Wyróżniamy dwa rodzaje bali. Okrągłe – o średnicy 14-23 cm oraz kwadratowe lub prostokątne o grubości 8-11 cm. Pomiędzy poszczególnymi balami umieszcza się filc aby zadbać o dobrą izolację termiczną. Domy całoroczne najlepiej budować z grubych bali i dodatkowo ocieplić je wełną mineralną. Należy też zadbać o odpowiednie okna aluminiowe Warszawa. Nieszczelne bądź o słabych parametrach, będą generować straty ciepła.

Izolacja domu z drewna

Dobrze wykonana izolacja gwarantuje odpowiedni mikroklimat wewnątrz domu. Latem daje chłodzenie, a zimą utrzymuje ciepło. Dodatkowo bale drewniane neutralizują szkodliwe promieniowanie wydobywające się z różnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych wchodzących w skład wyposażenia domu. To wszystko ma kolosalny wpływ na zdrowie mieszkańców, zwiększając wydolność oddechową i umożliwiając spokojny, pełnowartościowy sen. Szczególnie zdrowe są bale nieimpregnowane chemicznie, a zabezpieczone przy użyciu naturalnych substancji, zawierających woski, czy oleje.

Alternatywa dla zabudowań miejskich

Domy z bali na terenie miasta to bardzo dobra alternatywa. Wbrew dawniej panującym stereotypom lokującym takie budowle tylko na terenach wiejskich, podgórskich czy leśnych, stają się coraz bardziej popularne. Mogą przyjmować postać naturalną, zachowując drewnianą formę lub zostać wykończone w sposób nowoczesny przy użyciu okładzin, płyt gipsowo – kartonowych do przykrycia drewna. Można skorzystać z gotowego już projektu producenta poszczególnych elementów montażu albo też zaprojektować dom według własnej koncepcji. Budowa domów drewnianych zajmuje od 2-4 tygodni. Aktualnie istnieje możliwość kupienia gotowych już domów drewnianych z bali, bez konieczności poszukiwania działki pod budowę, wynajmowania ekipy budowlanej, kupowania materiałów budowlanych. To świetne rozwiązanie dla osób, którym bardzo zależy na czasie. Oferty na rynku są stale wzbogacane tak, by trafiać w gusta klientów, spełniać ich oczekiwania.