Domy drewniane i ogrzewanie

domy drewniane

Domy drewniane

Jeśli domy drewniane są Twoim marzeniem to powinieneś zapoznać się z różnymi sposobami na ich ogrzewanie. Jednak nie jest to wcale takie proste. Trzeba pamiętać, że o ile można zastosować te same metody co do ogrzewania domu betonowego to drewno jest zupełnie innym materiałem. W związku z tym domy z bali ogrzewa się troszeczkę inaczej niż te klasyczne wykonane z betonu.

Najważniejsze cechy domów drewnianych

Domy drewniane charakteryzują się bardzo szybkim przyjmowaniem oraz oddawaniem ciepła. Dlatego też musimy pamiętać o dość regularnym ogrzewaniu domu ponieważ w przeciwnym razie bardzo szybko się on wychłodzi. Dlatego też, aby tego uniknąć należy zadbać o odpowiednią izolację ścian. Jest to warunek konieczny, aby ogrzewanie domów z drewna było skuteczne.

Systemy ogrzewania

Budowa domów drewnianych powinna uwzględniać wybór jednego z tych rodzajów ogrzewania, ponieważ one dla domów drewnianych są najskuteczniejsze. Pierwszym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie elektryczne, które jest dość drogie, a co za tym idzie niezbyt efektywne. Kolejną opcją jest wybór dwufunkcyjnego pieca, który ogrzeje zarówno dom jak i wodę. Jednak również to rozwiązanie pomimo, że wygodne to w przypadku domu drewnianego jest średnim wyborem. Do tego rodzaju domu doskonale pasuje kominek, który nie tylko doskonale wygląda, ale także jest jednym z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu drewnianego. Lepiej jest wybierać kominki wyposażone w płaszcz wodny, który za pomocą wody przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. Bardzo dobrym pomysłem będzie również ogrzewanie podłogowe połączone z systemem solarnym. Zaletami tego rozwiązania jest fakt, że nie potrzebuje on grzejników i pozwala na lepszą aranżację wnętrza domu. Oczywiście trzeba pamiętać, aby zastosować wtenczas wysokiej jakości wylewkę betonową, która pozwoli na akumulację ciepła. Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania to trzeba bardzo dokładnie zaplanować tą instalację, aby nie było sytuacji, że któryś element domu z drewna jest przegrzany bądź też niedogrzany.